Paprika

8

Film: Okuribito

Bir filmi büyük beklentilerle izlemeye başlamak ilerleyen dakikalarda beraberinde büyük hayal kırıklıkları da getirebilir. Hepimiz bu durumu sayısız defalar yaşamışızdır.

Okuribito uzun zamandır izlemeyi merakla beklediğim bir filmdi.

Okuribito açılış sahnesi ile sizi tedirgin ediyor. Ağır bir hava, çok az diyalog, ölüm ve cenaze gibi hassas konular… Tam “eyvah, sıkıcı bir film mi geliyor” diye endişelenmeye başlarken film bana 5. dakikasında uzun süredir atmadığım kadar içten bir kahkaha attırmayı başardı. O an koltuğuma şöyle bir yayıldım, kalktığımda sadece 2008’in en iyi filmlerinden birini değil, bugüne kadar izlediğim en iyi Japon filmlerinden birini de izlemiş olmanın rahatlığı içindeydim. Devamında çello dinleyip, hamama gitmek istedim. Filmi izleyince anlayacaksınız.

Filmin konusuna tekrar ayrıntıları ile girmeye gerek yok. Hatırlamak isteyenler buraya tıklayabilir.

Evimde sıra sıra albümleri bulunan, bana filmlerde müziğin ne kadar önemli olduğunu Takeshi Kitano filmlerine yaptığı müziklerle öğreten Joe Hisaishi gene döktürmüş. Piyano ve yaylılardan oluşan film müzikleri Okuribito’nun başarısında büyük pay sahibi. Bu yüzden ana sayfa resmimiz kendisine ayrıldı.

Oscar töreninde yaptığı konuşma ile bizi gülümsetmeyi başaran Takita Yojiro, Mibu gishi’den (When the Last Sword Is Drawn) beri zaten takip edilecek yönetmenler listemize dahildi. İşin teknik kısmından anlamam ama çellonun ve müziğin o sihirli gücüne bıraktığı o uzun sahnelere her yönetmen cesaret edemezdi gibime geliyor.

okuribito_05

1998 yılında Chûgoku no chôjin (The Bird People in China) ile aklımızda yer etmiş olan Motoki Masahiro ondan sonra benim dikkatimi çeken bir projede yer almamıştı. Kendisini kısa aralıklarla Okuribito ve Yoru no shanghai’da (The Longest Night in Shanghai) peş peşe izleyince neden kendisinden neredeyse 10 yıldır mahrum kaldığımızı sorgulamaya başladım. Hiç şüphesiz ki bu dönemin en formda Japon oyuncusu.

Japon Akademi Ödülleri‘nde “En İyi Erkek Oyuncu” dalında yedi defa aday olup, 2 defa kazanmayı başaran eski toprak Yamazaki Tsutomu’nun da cenaze evi sahibi rolünde ondan aşağı kalır yanı yok.

Masahiro’nun karısı rolündeki Hirosue Ryoko’da bu iki ağır kalibre arasında ezilmeden, büzülmeden dimdik ayakta durmayı başarıyor. Kendisini Wasabi’nin şımarık, dize yatırılıp dövülesi Japon kızı olarak hatırlayabilirsiniz.

Okuribito bir kendini bulma hikayesi, bir yaşam-ölüm arasındaki ince çizgi hikayesi, bir aşk hikayesi. Ama en büyük artısı, gerçekten sadece altından kalkabileceği kadar konuya değinmesi. Ortada her dakikası ilgi ile izlenen bir film var.

Okuribito tekrar tekrar izlenmeyi hak eden filmlerden.

Filmin 04 – 19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin kapanış  filmi olduğunu tekrar hatırlatalım.

İlgili Yazılar


Yazan: Burak

Kategoriler: Dram, Film Yorum, Japon Filmleri, Komedi

Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

8 Responses to “Film: Okuribito”

 1. [...] göğe sığdıramadığımı burada ilan ettiğim Departures Okuribito, gerçekten de aldığı ödülleri fazlasıyla hak eden bir [...]

 2. almenia maria diyor ki:

  Blogs ou should be reading…

  [...]Here is a Great Blog You Might Find Interesting that we Encourage You[...]……

 3. Read was interesting, stay in touch……

  [...]please visit the sites we follow, including this one, as it represents our picks from the web[...]……

 4. Searl Effect diyor ki:

  Superb website…

  [...]always a big fan of linking to bloggers that I love but don’t get a lot of link love from[...]…

 5. Web Developement and Web Marketing…

  [...]while the pages we link to underneath are completely unrelated to ours, we think they are worth a read, so have a look[...]…

 6. Warez Downloads diyor ki:

  Websites we think you should visit…

  [...]although websites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are actually worth a go through, so have a look[...]……

 7. Free and Full diyor ki:

  Recent Blogroll Additions……

  [...]usually posts some very interesting stuff like this. If you’re new to this site[...]……

 8. Automotive News and Reviews…

  [...]just below, are some cool sites[...]…

Yorum Yaz