Sasori

0

Gold Connection \ Hui feng hao huang jin da feng ba (1979)

Fizik, dövüş şekli ve ismen Bruce Lee’ye benzer kişilerin oynadığı filmlerin toplandığı Bruceploitation isimli bir alt tür var.

İşte bu şahısların en tanınmışlarından biri de Bruce Li.

Gold Connection , Bruce and the Iron Finger \ Da jiao tou yu sao niang zi ya da Bruce Li in New Guinea \ She nu yu chao gibi “çakma” filmlerde boy gösteren bu arkadaşımızın başarılı kung fu filmlerinden.

Balık tutmaya meraklı Bruce ve 3 arkadaşı, tesadüfen denizin dibinde külçe külçe altın bulurlar.

Yazı görsellerden sonra devam ediyor…

gold_connection_02

Altınların mafyaya ait olduğuna kanaat getiren ve haliyle korkan 4 kafadar kendilerince bir plan yaparlar. Üç gün sonra geri gelecekler, eğer altınlar halen oradaysa alıp güzel ve zengin bir hayata doğru yelken açacaklardır.

Fikir güzel, fakat 4 kafadardan Halit Akçatepe kılıklı olan arkadaşlarını atlatıp gidip altınları onlardan habersiz cebe indirmesiyle, uygulama aksar.

Haliyle altınların gerçek sahipleri de kısa sürede durumun farkına varıp arkadaşlarını bile kazıklamaktan vazgeçmeyen bu şahsın peşine düşer.

Kavga, dövüş, kan, revan, adam kaçırmalar derken filmin ilk bölümünde 4 kafadarımız, sayıları üçe inmesine rağmen kötü adamların elinden kaçarlar.

gold_connection_03

Makao’ya giden bu akılsızlar kısa sürede paralarını kumarda çarçur edince Hong Kong’a geri dönmek zorunda kalırlar. Nedense kendilerince meseleyi kapanmış kabul edip günlük hayatlarına dönerler.

Lakin mafya bu sefer daha da şiddetli olarak üstlerine gelecektir.

Gold Connection kung fu filmlerini sevenleri yarı yolda bırakmayacak bir film. Filmin düzgün ve hareketli dövüş koreografileri gönüllerini alacaktır. Sadece burada bazı sahneler sanki “bakın ne kadar yetenekliyiz”i göstermek istercesine, okul kitabından fırlamış gibi.
gold_connection_01

Bilhassa senin, benim de evimiz olabilecek bir evin içinde geçen final dövüşü başarılı ve gerçekçi. Filmin o alışıldık mutlu sonlardan biri ile sonlanmıyor olması ise ayrı bir artısı.

Filmin yönetmeni ise daha sonra korku sinemasına doğru kayacak olan ve izlenebilecek en fantastik filmlerden biri olan The Boxer’s Omen \ Mo ‘a imza atmış olan Chih-Hung Kuei.

Bruce Lee, kung fu ve 70’ler sonu Hong Kong sineması severler gönül rahatlığı ile izleyebilir.

Görseller için kaynak: hkcinemagic.com


Başlık Film Bilgileri
Film: Hui feng hao huang jin da feng bao
Yönetmen: Chih-Hung Kuei
Yazar: On Szeto (screenplay)
Tür: Action | Drama
Puan: 43 oy, 10 üzerinden 5.4
Süre: Hong Kong:99
Oyuncular: Bruce Li, Lieh Wei, Kwok Choi Hon, Chih Ling Chao, Chun Chin
Resimler: N/A
Poster: Hui feng hao huang jin da feng bao
Hui feng hao huang jin da feng bao
Powered by IMDB Tag

İlgili Yazılar


Yazan: Burak

Kategoriler: Aksiyon\Dövüş, Film Arşiv, Film Yorum, Hong Kong Filmleri, Poster\Film Görüntüleri

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz