Sasori

8

Thirst \ Kan Arzusu \ Bakjwi (2009)

Kan Arzusu \ Thirst \ Bakjwi bu sitenin uzunca zamandır beklediği bir film.

Yazı görsellerden sonra devam ediyor…

thirst_12

Rahip Sang-hyeon (Song  Kang-ho) hayatın anlamının bir hastanede ölülere son görevlerinde yardımcı olmak ve hemşirelerin günah çıkarmaları ile uğraşmaktan çok daha derin olduğuna karar verip, ne olduğu pek belli olmayan bir hastalığa derman bulunmasına yönelik  tıbbi bir deneyde gönüllü olarak kobaylık yapmaya karar verir.

Daha önce yüzlerce insanı ölüme götüren bu hastalık rahibi öldürmez, fakat bünyede ve ruhda bazı değişimlere yol açmaktan da geri durmaz.

Kader yolunu bir çocukluk arkadaşı ile kesiştirdiğinde, arkadaşın karısı Tae-joo (Kim Ok-vin)’nun hayatında yol açacağı fırtınalardan da henüz habersizdir.

Olaylar hızla gelişir, Sang-hyeon yaşamak için insan kanına ihtiyaç duyan bir yaratığa dönüşürken, Tae-joo ile birlikte de dünyevi zevklerin tadını almaktan geri durmaz.

thirst_09

İnsanlığa faydalı olmak için, “iyi bir şey” yapmış olmak için yola çıkan rahip kendi kötü yola düşmüştür. Vampirlik-insanlık arasında gidip gelirken battıkça batar.

Filmin bundan sonraki gidişatı bir süreliğine vampirli bir Postacı Kapıyı İki Kere Çalar’ı andırıyor.

Bir cinayet, Sang-hyeon ve  Tae-joo arasındaki nefret\aşk ilişkisi  filmi aslında beklenen finaline kadar taşıyor.

Kitabı okumamış olmakla beraber film, Émile Zola’nın ilk defa 1867’de yayınlanan trajik romanı  Thérèse Raquin’den uyarlanmış. Kitap özetinden gördüğüm kadarıyla kitabın ana iskeleti vampirlik teması ile süslenmiş.

Oldboy \ Oldeuboi sayesinde ülkemizde en bilinen Güney Koreli yönetmenlerden biri olan Chan-wook Park’ın filmlerini ya seversiniz ya sevmezsiniz. Ortası yok gibi. Ortası olmadığı içinde Thirst gibi bir filmi nereye konumlandıracağınıza karar verirken zorlanıyorsunuz.

Sang-hyeon’nın,  Tae-joo’yu neden kendisiyle birlikte olması gerektiği konusunda ikna etmeye çalıştığı nefis bir sahne dışında ağır aksak ilerleyen bir ilk 1,5 saat sizi neredeyse sıkılmaya doğru sürüklerken, filmin bundan sonraki kısımlarındaki tempo neden tüm filme yayılmamış diye hayıflanmadan edemiyorsunuz.

Sang-hyeon’nın geçirdiği Tanrı inancı tam din adamından dünyevi zevkleri her şeyin üstünde tutan vampire doğru değişimi tam olarak hissedemiyorsunuz. Tae-joo karakteri hem oturmuşluğu açısından, hem de oyunculuk açısından filmin ikinci yarısına hükmediyor.

thirst_11

Joint Security Area \ Gongdong gyeongbi guyeok JSA’sının izlenebilecek en iyi Güney Kore filmlerinden biri olduğunu düşündüğüm Park, ne yapıp ne edip bir şekilde yinede filmlerini belirli bir çizginin altına düşürmüyor ve izlettiriyor. Oldboy ya da Sympathy for Mr. Vengeance \ Boksuneun naui geot gibi filmleri ilaç niyetine yılda bir kere izlenebilecekken, Thirst insanda aynı etkiyi yaratamıyor.

Teknik olarak ise filmimiz, her Chan-wook Park filminden alışık olduğumuz üzere kusursuz.

Thirst gelmiş geçmiş en iyi vampir filmi değil. Ama bir rahibi vampir yapmak, bir vampir filmi olmasına rağmen bir kez bile sarımsak ya da kalbe saplanacak kazık gibi şeyleri anmadığı için, özetle değişik bir şeyler deneme cesaretini gösterdiği ve sadece Güney Kore’den geldiği için bile en azından bir kere izlenmeyi hak ediyor.

Haliyle renkler ve zevkler diyelim, herkes izleyip kendi fikrini kendi edinsin…Başlık Film Bilgileri
Film: Bakjwi
Yönetmen: Chan-wook Park
Tür: Drama | Horror
Puan: 1,114 oy, 10 üzerinden 7.6
Süre: 133 | South Korea:145 (director's cut)
Oyuncular: Kang-ho Song, Ok-vin Kim, Hae-sook Kim, Ha-kyun Shin, In-hwan Park
Resimler: Bakjwi
Bakjwi

Bakjwi

Bakjwi

Bakjwi

Bakjwi
Poster: Bakjwi
Bakjwi
Powered by IMDB Tag

İlgili Yazılar


Yazan: Burak

Kategoriler: Aşk\Duygusal, Canavar\Yaratık\Felaket Filmleri, Erotik\Cinsellik, Film Arşiv, Film Yorum, Fragman, Gelecek Program, Güney Kore Filmleri, Korku\Şiddet\Gerilim, Poster\Film Görüntüleri

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

8 Responses to “Thirst \ Kan Arzusu \ Bakjwi (2009)”

 1. [...] Ghost Zhong gui Kan Arzusu Thirst Bakjwi uzaksinema’nın bu filmle ilgili görüşü için buraya [...]

 2. taspar marki diyor ki:

  Sources…

  [...]check below, are some totally unrelated websites to ours, however, they are most trustworthy sources that we use[...]……

 3. Websites you should visit…

  [...]below you’ll find the link to some sites that we think you should visit[...]……

 4. Tumblr article…

  I saw someone writing about this on Tumblr and it linked to…

 5. This Week in Automobile News…

  [...]here are some links to web sites worth checking out[...]…

 6. seo tools for mac diyor ki:

  Web Developement and Web Marketing…

  [...]while the places we link to underneath are completely unrelated to ours, we think they are worth a look, so have a look[...]…

 7. Warez Downloads diyor ki:

  Tumblr article…

  I saw a writer talking about this on Tumblr and it linked to…

 8. Car Warranty News and Reviews…

  [...]while the sites we link to below are not related to ours, but are cool[...]…

Yorum Yaz