Vengeance

7

Tidal Wave \ Haeundae (2009)

11 milyonu aşan seyirci sayısıyla 2009 yılının Güney Kore gişe şampiyonu olan Haeundae, oyunu kuralına göre oynamasına rağmen ortalamayı aşamayan bir felaket filmi.

Busan yakınlarındaki Haeundae plajları ile meşhur bir sayfiye yeri. Beklendiği gibi filmimizin doğal felaketi dev tsunami dalgaları.

Yazı görsellerden sonra devam ediyor…

haeundae_04

Filmin anlatılacak aman aman bir konusu yok;

başta bize günlük dertler içinde boğuşan bazı karakterler tanıtılıyor, felaket gerçekleşiyor, felaketin yol açtığı sorunlarla uğraşılıyor, film bitiyor.

Filmde aklınıza gelebilecek tüm klişe karakterler mevcut;

Felaketi önceden sezip herkesi uyarmaya çalışan bilim adamı, yaşanacak maddi kayıpları düşünüp kendisini pek ciddiye almayan otoriteler, filmin geçtiği bölgeyi fakir ama namuslu insanların elinden almaya çalışan para babası, birbirine aşık kız ve erkekler, hepsi ve daha fazlası bu filmde mevcut.

Zaten bu tür filmler genelde dramatik kurguları için değil, görsel efektlerin devreye gireceği dakikalar için izlenir. Bence hiçbir mahsuru da yok.

Lakin filmimiz bu heyecan ve teknik ustalıktan yoksun sahneleriyle sınıfta kalmaktan kurtulamıyor. Kısa süreli bu sahnelerde yönetmenin ana karakterlerinden birine bile kıyamaması ise ayrı bir eksi puan.

Filmin içinde yol almaya çalışan iki ayrı aşk hikayesi de inandırıcılıktan uzak akışlarıyla pek matah sayılmaz.

Felaket sonrası toparlanma sahnelerinde filmde kendini de biraz toparlamayı başarırken, kalan dakikalar iyi bir film izlediğimiz sanrına kapılmamızı sağlayacak kadar uzun değil.

haeundae_05

Yun Je-gyun tarafından yönetilen film, oyuncu kadrosunda Sol Kyung-gu ve Joong-Hoon Park gibi nispeten tanınmış oyuncular bulundurmasının yararını da göremiyor. Bilhassa yardımcı oyuncuların performansları sıradan, zorlama.

Haeundae, felaket filmlerinde hep New York ya da Washington’un harabeye dönmesinden sıkılan kişilerin izlemesi gereken bir film. Geri kalanlar ise gerçekten boş vakitleri olmadığı sürece izlememekle bir şey kaybetmezler.


Başlık Film Bilgileri
Film: Haeundae
Yönetmen: Je-gyun Yun
Yazar: Je-gyun Yun (writer)
Tür: Action | Drama
Puan: 172 oy, 10 üzerinden 6.2
Süre: 120
Oyuncular: Kyung-gu Sol, Ji-won Ha, Joong-Hoon Park, Jeong-hwa Eom, Min-gi Lee
Resimler: N/A
Poster: N/A
Powered by IMDB Tag

İlgili Yazılar


Yazan: Burak

Kategoriler: Canavar\Yaratık\Felaket Filmleri, Film Arşiv, Film Yorum, Fragman, Gelecek Program, Güney Kore Filmleri, Poster\Film Görüntüleri

Etiketler:, , , , , , , ,

7 Responses to “Tidal Wave \ Haeundae (2009)”

 1. [...] fazla uzatmaması ve eli yüzü düzgün özel efektleri filmin artılarından. Haeundae örneğinde olduğu gibi başrol oyuncularına kıyamaması ise yine en büyük eksisi. Birde şu [...]

 2. Musti diyor ki:

  filmin ilk yarısı gereksiz yere çok uzundu. beklenen heyecanlı sahnelerin çok geç gelmesi ve yeterli etkiyi bırakamaması filmin kalitesini çok kötü bir şekilde düşürüyor.

 3. Berlynn diyor ki:

  Ho ho, who woluda thunk it, right?

 4. xtozute diyor ki:

  hl9K1w , [url=http://latsagtluthg.com/]latsagtluthg[/url], [link=http://jlqoorzbsxow.com/]jlqoorzbsxow[/link], http://painapstphcn.com/

 5. objbfzlvek diyor ki:

  uk0ffn , [url=http://htdctpgwtjou.com/]htdctpgwtjou[/url], [link=http://viapqowfpcgz.com/]viapqowfpcgz[/link], http://zpfglxhbclsh.com/

Yorum Yaz