Whispering Corridors 5

5

Vengeance \ Fu chou (2009)

Bu sitede daha önce kendine sık sık yer bulmayı başaran Vengeance \ Fu chou, bilindik bir hikayeyi, beklenmedik 1-2 unsurla zenginleştiren, iyi bir intikam filmi.

Aşağıdaki yazı filmin 1-2 noktası hakkında gereğinden fazla ayrıntılı olabileceğinden filmi daha izlememiş olanların okumaması salık verilebilir.

Yazı görsellerden sonra devam ediyor…

vengeance_11

Eski mafya, yeni restoran işletmecisi Costello (Johnny Hallyday)’nun Makao’da yaşayan damadı ve torunları bilinmedik yabancılar tarafından katledilir. Kızı korkunç saldırıdan mucize eseri ağır yaralı olarak kurtulur.

Paris’ten uçağa atladığı gibi soluğu kızının yanında alan Costello’da hastaneye giriş anından itibaren bir gariplik olduğunu sezinleriz.

Fikir olarak güzel ama daha ustaca kotarılabilecek bir hastane sahnesinde kız babasına gerekli mesajı verir: “intikamımızı al”.

Devam eden sahnelerde Costello’nun sıkıntısı da ortaya çıkar. Sonradan anlaşılacağı üzere yıllar önce beynine saplanıp kalan bir mermi sebebiyle yavaş ama emin bir şekilde hafızasını kaybetmektedir.

Kızının intikamını almak üzere yola düşen Costello, tesadüf sonucu Anthony Wong, Lam Ka Tung ve Lam Suet’in canlandırdığı acımasız (bunu gerçekleştirdikleri bir infazdan anlarız) ama bir şekilde de sevimli ve iyi niyetli bir tetikçi grubu ile anlaşır.

Filmin hoşuma giden noktalarından biri bu oldu.

Kahramanımız, adı üstünde kahraman olmasına rağmen, yabancı olduğu bu coğrafyada, daha önce sayısız defalar örneklerini gördüğümüz gibi, Allah ne verdiyse önüne gelene dalıp olayı çözmeye soyunmuyor. Hastalığının etkisi ile bile olsa bir ekip çalışması görüyoruz.

vengeance_12

Dörtlünün arayışları fazla sürmüyor ve iki kanlı çatışma ile Costello’nun damadının ve torunlarının katilleri bertaraf ediliyor.

Tam burada “film 1 saatte bitti mi yoksa?” diye endişelenmeye başlarken senaryo, Tarantinovari bir şekilde “ herkesi herkese kırdırırım” mantığı ile bizlere güzel bir sürpriz hazırlıyor.

Film boyunca biraz eğreti ve rahatsız edici duran hafıza kaybı meselesi de kanlı finale o kadar güzel yediriliyor ki, bir çırpıda senaryo yazmanın o kadar da kolay bir iş olmadığını tekrar anlıyoruz.

İyi bir aksiyon filmi olmasının yanında Vengeance \ Fu chou, alt katmanında erkeklik gururu, onur, görev aşkı ve prensip sahibi olmak üzere bir saygı duruşu. “Heroic bloodshed” olarak bilinen alt türün güzel örneklerinden. Daha güzelini bugüne kadar ancak John Woo yaptı.

vengeance_14

Filmin kötü adamı Simon Yam’da dahil olmak üzere çoğunluğu tanıdığımız ve sevdiğimiz aktörlerden oluşan oyuncu kadrosu fazlasıyla göz dolduruyor ve başarılı.

Burada Johnny Hallyday için özel bir parantez açmak gerekiyor. 66 yaşındaki, Fransa’nın Elvis’i olarak bilinen bu şarkıcı\aktör filmde sadece öyle duruyor mu, yoksa bir oyunculuk dersi mi veriyor karar vermek güç. Ben tercihimi ikincisinden yana kullanıyorum.

Hong Kong sinemasının temel taşlarından ve en bilinen isimlerinden yönetmen Johnnie To bu film ile en iyi bildiği işi yapmış gene. Başka bir beklentimiz de yok zaten.

Açıklamalar:

Makao: Çin’in güneyinde bulunan, zamanın Portekiz sömürgesi. Hong Kong’dan feribotla gitmek 40-45 dakika kadar sürüyordu hatırladığım kadarıyla.

Heroic bloodshed: Hong Kong aksiyon sinemasının alt türlerinden biri. Bu türe ait filmler ağzına kadar stilize aksiyon sahneleri ile doludur. Dramatik anlamda ise erkekler arası kardeşlik, görev aşk, onur gibi temaları işler. Bu türe ait olarak nitelendirilen ilk film John Woo‘nun yönettiği A Better Tomorrow \ Ying hung boon sik’dur.


Başlık Film Bilgileri
Film: Vengeance
Yönetmen: Johnnie To
Yazar: Ka-Fai Wai (screenplay)
Tür: Action | Crime | Thriller
Puan: 230 oy, 10 üzerinden 6.7
Süre: 108
Oyuncular: Johnny Hallyday, Sylvie Testud, Anthony Wong Chau-Sang, Ka Tung Lam, Suet Lam
Resimler: N/A
Poster: N/A
Powered by IMDB Tag

İlgili Yazılar


Yazan: Burak

Kategoriler: Aksiyon\Dövüş, Film Arşiv, Film Yorum, Fragman, Hong Kong Filmleri, Poster\Film Görüntüleri

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

5 Responses to “Vengeance \ Fu chou (2009)”

 1. Tarık diyor ki:

  iyi bir intikam filmi izlemedim hanidir. acaba altyazısı falan var mı bu filmin piyasa da bulunur mu?
  Çok izleyesim geldi.

 2. Latasha diyor ki:

  Wow, this is in every rsepcet what I needed to know.

 3. bnnzivx diyor ki:

  A7r3lD , [url=http://lfzyyvsvyjer.com/]lfzyyvsvyjer[/url], [link=http://uuarkuqqqzap.com/]uuarkuqqqzap[/link], http://gaewntevorca.com/

 4. gzlwustzreh diyor ki:

  2SxV2n , [url=http://lxceokpythgg.com/]lxceokpythgg[/url], [link=http://icmxodgpwogk.com/]icmxodgpwogk[/link], http://vhqazjuioegv.com/

Yorum Yaz