Linda Linda Linda

kimdir nedir?

Her şey 1992 yılında Quentin Tarantino isimli harika bir sinemacının hayatıma girmesi ile başladı. Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri) sayısız sinema severin olduğu gibi benim de gönlümü fethetmişti.

Büyük bir iştahla bu yeniyetme sinemacıyı ve filmini araştırmaya koyuldum. Günümüzde internetin getirdiği rahatlık olmadığından bana yol gösterenler Cinema, Sight&Sound gibi dergiler oldu.

Karşıma devamlı olarak bir yönetmen ve bazı film isimleri çıkıyordu.

John Woo isimli Hong Kong’lu bir yönetmen A Better Tomorrow ve The Killer gibi filmleriyle aksiyon türüne şiirsel bir yeniden yorum getirmiş, Tarantino’yu etkileyen isimlerin önde gelenlerinden biri olmuştu.

Tarantino’nun Reservoir Dogs’un ana hikayesini Ringo Lam imzalı City on Fire’dan “arakladığı” ise artık herkesin bildiği bir gerçek.

kimdir_nedir_01

İsimlerini öğrenmiştim ama kimdi bütün bu adamlar ve filmlerini nasıl izleyebilirdim?

Film dağıtımcıları ve İstanbul Film Festivali böyle filmlerden uzak duruyordu. www.amazon.com gibi yerlerden film satın almak ise bize uzak kavramlardı.

The Killer

İmdadıma The Killer ve A Better Tomorrow’un VHS versiyonlarını bulduğum, rahmetli Metin Demirhan‘ın işlettiği, Atlas Pasajı‘nda bulunan Atılgan yetişti.

Filmleri ilk izlediğimde olan olmuş, içime Uzak Doğu sinemasının büyülü ateşi düşüvermişti.

O günden sonra yurt dışından akrabalara ve arkadaşlara getirtilen kitap ve filmlerin haddi hesabı yok. 1998 yılında gerçekleştirdiğim Hong Kong seyahatimden 1 bavul dolusu VCD ile dönmüştüm.

Zaman geçti, internetin hayatımıza girmesiyle filmleri, yönetmenleri, oyuncuları takip etmek kolaylaştı. Dünya piyasası da bu harika pazarı keşfetmeye başlayınca, Uzak Doğu filmleri Türkiye’de de vizyonda, DVD raflarında ve festivallerde kendine yer bulmaya başladı.

Burak